Kas sind on kontoris töötades vaevanud vaimne väsimus, peavalud, pearinglus, silmade kuivus, kurguvalu ja muud gripilaadsed sümptomid. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) nimetab kõiki neid kaebusi haige hoone sündroomiks ehk hoonetega seotud haiguseks, mida põhjustab kehva ventilatsiooniga ruumide õhu halb kvaliteet. Millal oleks siis õige aeg spetsialist kohale kutsuda ning lasta õhu kvaliteet üle kontrollida?
Eriti praeguses pandeemia olukorras tuleb õhu kvaliteedile suurt tähelepanu pöörata. Ehkki palja silmaga seda näha pole, hõljub kontoris palju mikroskoopilisi aineosakesi, tolmu ja viiruseid. Ameerika keskkonnakaitse agentuuri (EPA) korraldatud uuringutes selgus, et kontorite õhusaaste on tavaliselt vähemalt kaks korda kõrgem kui õues, erandjuhtudel isegi sada korda kõrgem.
Kontorite kehv õhukvaliteet suurendab selliseid sümptomeid nagu silmade, nina ja kurgu ärritus; kuivad limaskestad ja nahk; naha punetus ja lööbed; vaimne väsimus, peavalu ja unisus; köha, iiveldus, pearinglus jne.
Õhupuhastusseadmeid müüva ja rentiva ettevõtte Proair tootejuht Jaanus Liba sõnutsi ei põhjusta halva õhukvaliteediga kokkupuude enamasti kiiret ja ägedat sümptomite ilmnemist. “Tunnused ilmnevad tavaliselt aegamisi, on sageli subjektiivsed ja muud probleemid või stressitekitajad (sh kuumus- ja mürastress) võivad neid ainult süvendada. Mõned inimesed on õhu kvaliteedi suhtes eriti tundlikud,” nendib ta.
Igasse kontorisse tõhusaim õhupuhasti
Kuna halva siseõhu kvaliteediga kokkupuutuvad inimesed kogevad tihti subjektiivseid sümptomeid, siis peetakse neid lihtsalt emotsionaalseteks või kaeblejateks. Liba ütleb, et seetõttu tuleks probleemile faktipõhiselt läheneda. Tema sõnutsi tuleb õige ja toimiva lahenduse leidmiseks probleemkoht tuvastada: “Tuleks teostada õhukvaliteedi kontroll – määrata CO2/PM2,5 ja PM10(saasteosakesed) / VOC(lenduvad orgaanilised ühendid) ja formaldehüüdi sisaldus õhus.”
Õhupuhasti või õhupuhastaja on võimas lahendus kahjulike ainete õhust eemaldamiseks. Proair pakub kontrollitud ja sertifitseeritud õhupuhastajate lahendusi – olgu selleks allergeenide, viiruste, bakterite või LOÜ (lenduvad orgaanilised ühendid) eemaldamine õhust või töötajatele tervisliku keskkonna loomine.
Jaanus Liba sõnul on kontorites jõudsalt kasvanud rendilahenduste kasutamine. “Õhupuhastaja rent annab võimaluse seadmete parki muuta. Seadmete hooldus, mudelite valik läbi eelnevalt teostatud mõõdistuste, annab parima lahenduse. Siiski ei tohiks unustada, et õhupuhastajate valiku peaks jätma spetsialist hooleks,” ütleb ta. Seadme valiku määratlemiseks ei piisa ainult tehniliste andmeta vaatamisest. Erinevate saasteosakeste õhust eemaldamiseks on erinevad lahendused, samuti on oluline ühe tunni jooksul puhastatava õhu hulk jne.
Teadlikud kliendid võtavad ühendust spetsialistiga, kellel on üldteadmised õhukvaliteedist, õhupuhastajate tehnoloogiast ja kes oskab vastavat lahendust pakkuda. Enne kui õhupuhasti, õhukuivati või õhuniisutaja ettevõttesse tarnitakse, viib Proair vajadusel läbi spetsiaalse simulatsiooni, mille järel leitakse kontori või ruumi jaoks kõige tõhusam lahendus.
Kui kontoris juba on õhupuhastaja olemas, peaks teadma, milline on selle puhastusvõime ja kas see on mõeldud just konkreetse kontori probleemi lahendamiseks.
Mida peaks õhupuhastaja juures silmas pidama:
- Filtersüsteem (millised on filtrid ja nende klassid)
- UV/fotokatalüsaator
- Ionisaator
- Külmplasma
- UV
Tõhus vastane viirustele
Covidi tingimustes on turule toodud palju seadmeid, millel võimekus õhust viiruseid eemaldada. Jaanus Liba toob välja, et mõned nendest on kontrollimatud läbitöötatud õhuhulkade osas või kasutatavad tehnoloogiat, mille käigus läbivad seadet liiga suured õhuhulgad ning tulemus jääb seetõttu kesiseks.
Liba sõnutsi põhinevad Proairi teadmised Covid-19 viiruse õhust eemaldamise kohta Saksamaa riiklikel uuringutel. “Kaudse nakkumuse maandamise ehk viiruse eemaldamise tehnoloogia on üles ehitatud just sakslaste uuringutele ja seda kasutatakse edukalt nii Saksamaal, Austrias kui Eestis,” kinnitab ta.
Eestis on Proairi seadmed mitmed hanked edukalt läbinud, seda just viiruse eemaldamise tulemuskikkuse osas. Liba toob näiteks Tallinna Linnamuuseumi kõikide ruumide katmise AirgoCleanONE seadmetega ja lisab, et enamik tänastest turul olevatest õhupuhastajatest markeeritakse nimega “air purifier”. Spetsiaalselt Covid-19 eemaldamiseks mõeldud seadmeid nimetatakse Saksamaal “air cleaner”, viimase õhupuhastamise võime on kümme korda suurema efektiivsusega kui tavalistel seadmetel.
Kokkuvõtteks toob Liba välja Proairi eelise teiste konkurentde ees: “Nemad arvavad, mis on kliendile hea lahendus. Meie teame läbi kogemuste juurutatud tööprotsesside, mis kliendile parim on.”
Õhupuhasteid saab osta või rentida Pro Air OÜ veebipoes ja Kuma tee 10 esinduses Peetris.